Domańska Monika i in., Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego

Artykuły
Opublikowano: EPS 2015/8/56-64
Autorzy:
Rodzaj: przegląd orzeczn.

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego

Wyrok TK z 11.03.2015 r. (P 4/14)

1. O ewentualnym pierwszeństwie dyrektywy w zakresie jej stosowania przed przepisami ustawowymi można mówić tylko w wypadku konfliktu merytorycznego, treściowego obu aktów prawnych. Dyrektywy nie mają zatem z natury rzeczy rangi hierarchicznie wyższej niż ustawy. Dyrektywy nie są z perspektywy konstytucyjnej prawem lepszym lub też ważniejszym merytorycznie i aksjologicznie niż przepisy polskich ustaw.

2. Dyrektywa jest aktem niemieszczącym się w katalogu źródeł prawa, które mogą być powoływane jako wzorce kontroli w postępowaniu przed TK (dyrektywa nie stanowi aktu, o którym mowa w art. 188 pkt 2 Konstytucji RP ). Dyrektywa nie należy także do aktów normatywnych, które zgodnie z art. 193 Konstytucji RP mogą stanowić wzorce kontroli w pytaniach prawnych.

3. Do kompetencji TK nie należy dokonywanie wiążącej wykładni kwestionowanych przepisów z perspektywy ich potencjalnego i hipotetycznego charakteru technicznego. Ze względu na nieprecyzyjność pojęcia przepisów technicznych, użytego w dyre...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX