Nita-Światłowska Barbara, Orzeczenia podlegające wykonaniu w trybie określonym w rozdziałach 66a i 66b k.p.k., implementujących decyzję ramową w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym, cz. I.

Artykuły
Opublikowano: EPS 2014/10/24-32
Autor:
Rodzaj: artykuł

Orzeczenia podlegające wykonaniu w trybie określonym w rozdziałach 66a i 66b k.p.k., implementujących decyzję ramową w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym, cz. I.

Ustawą z 24.10.2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw do ustawy z 6.09.1997 r. – Kodeks postępowania karnego zostały dodane dwa rozdziały: 66a – Wystąpienie do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia dotyczącego grzywny, środków karnych w postaci nawiązki lub świadczenia pieniężnego bądź też orzeczenia zasądzającego od sprawcy koszty procesu, oraz 66b – Wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie orzeczenia o karach o charakterze pieniężnym. Przepisy zawarte we wskazanych rozdziałach kodeksu postępowania karnego implementują decyzję ramową Rady UE nr 2005/214/WSiSW z 24.02.2005 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania kar o charakterze pieniężnym , zmieniona decyzją ramową Rady UE nr 2009/299/WSiSW z 26.02.2009 r. , która nałożyła na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia do krajowego porządku prawnego przepisów umożliwiających wykonywanie orzeczeń dotyczących kar oraz środków, których pokrzywdzony nie mógł w ramach postępowania karnego dochodzić na drodze cywilnoprawnej w ramach postępowania adhezyjnego. Przepisy implementujące decyzję ramową 2005/114/WSiSW nasuwają liczne wątpliwości interpretacyjne. Wiążą się one m.in. z katalogiem orzeczeń podlegających wykonaniu w trybie wskazanym w tej decyzji ramowej. Przy wielojęzyczności prawa UE potęguje je nakaz interpretacji przepisów transponujących decyzję ramową w zgodzie z prawem europejskim. Niejasność w tej kwestii, łącząca się z przewidzianym w niektórych obcych systemach prawnych rozproszeniem kompetencji do orzekania w przedmiocie odpowiedzialności za drobniejsze czyny karalne pomiędzy organy administracji oraz sądy, została w ostatnim czasie rozstrzygnięta wyrokiem TS z 14.11.2013 r. w sprawie C-60/12, w postępowaniu dotyczącym egzekucji kary pieniężnej nałożonej na Mariána Baláža.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX