Dzięcielska Agnieszka, Organy egzekucyjne i podmioty wspomagające przebieg postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych w administracji

Artykuły
Opublikowano: PPP 2011/3/70-88
Autor:
Rodzaj: artykuł

Organy egzekucyjne i podmioty wspomagające przebieg postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych w administracji

1.Uwagi wstępne

Zakres działania organów egzekucyjnych jest różnie regulowany w systemach prawnych poszczególnych państw. W jednych, podobnie jak w Polsce, odrębne organy prowadzą egzekucję sądową i egzekucję administracyjną. W innych zaś państwach istnieje tylko jeden organ egzekucyjny (np. w Szwecji).

W polskim ustawodawstwie zagadnienie egzekucji w administracji reguluje ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. Nr 24, poz. 151, tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.; cyt. dalej u.p.e.a.).

2.Właściwość organów egzekucyjnych

Gospodarzem postępowania egzekucyjnego jest organ egzekucyjny. Ustawodawca wprowadził zasadę, że każdy podmiot posiadający określone kompetencje z zakresu prawa administracyjnego musi je uzyskać od organów ustawodawczych państwa . Dlatego też zakres działania i każdą kompetencję organu egzekucyjnego musi legitymować obowiązujące prawo. Ponadto organ musi być faktycznie powołany do życia i musi być zdolny do działania w sferze społecznej rzeczywistości .

Istota...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX