Budner-Iwanicka Luiza, Mariański Michał, Organizacja izb obrachunkowych we Francji i w Polsce. Wybrane aspekty prawnoporównawcze

Artykuły
Opublikowano: FK 2024/3/7-20
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Organizacja izb obrachunkowych we Francji i w Polsce. Wybrane aspekty prawnoporównawcze

Artykuł stanowi jeden z etapów szerszych badań porównawczych odnoszących się do kontroli finansów publicznych. Celem publikacji, z uwagi na jej komparatystyczny charakter, jest nie tylko opis, lecz także zestawienie regulacji francuskich z ich polskimi odpowiednikami. Zgodnie z założeniami badań porównawczych tekst ma za zadanie ukazanie wybranych regulacji w znacznie szerszym kontekście i tym samym umożliwienie ich wykorzystania przez ustawodawcę w procesie ewolucji regulacji prawnych w danym zakresie.

Struktura i organizacja izby obrachunkowych (Chambres régionales et territoriales des comptes) we Francji oraz regionalnych izby obrachunkowych w Polsce – pomimo wielu podobieństw i spójnych założeń – wykazuje wiele odrębnych rozwiązań. Istotne różnice wynikają częściowo z faktu, że francuski ustawodawca musiał uwzględnić w procesie tworzenia regulacji istnienie tzw. terytoriów zamorskich, czemu odpowiada konstrukcja izb terytorialnych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż – w przeciwieństwie do ustawodawcy polskiego – jego francuski odpowiednik zdecydował się na uregulowanie wszystkich instytucji kontrolujących finanse publiczne w jednym akcie prawnym, tzn. w Kodeksie jurysdykcji finansowych (fr. Code des juridictions financières). Dodatkowo, wiele kwestii uregulowanych we Francji w części legislacyjnej tego kodeksu (oznaczonych literą L) może być doprecyzowanych przez dekrety francuskiego najwyższego sądu administracyjnego (Conseil d’Etat).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX