Gwiżdż Karolina, Opodatkowanie obrotu kryptowalutami opartymi na modelu Proof of Stake

Artykuły
Opublikowano: PP 2023/8/38-43
Autor:
Rodzaj: artykuł

Opodatkowanie obrotu kryptowalutami opartymi na modelu Proof of Stake

W dzisiejszych czasach prawdopodobnie nie ma już osoby, która nie słyszała o kryptowalutach. Powszechnie wiadomo, że istnieją, można na nich dobrze zarobić, ale też łatwo stracić, a także iż zwykle pozyskuje się je przez tzw. kopanie za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego. Dodatkowo po nowelizacji ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. – oraz ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p. – która weszła w życie 1.01.2019 r. , może się wydawać, że temat opodatkowania walut wirtualnych nie powinien budzić dalszych wątpliwości. Powyższe informacje są jednak wyłącznie częściowo prawdziwe. Dziedzina ta ulega nieustannemu rozwojowi, co prowadzi do powstawania nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań. Powoduje to niepewność w zakresie interpretacji przepisów po stronie nie tylko podatników, lecz także organów podatkowych. Niezwykle istotne jest zatem, aby wiedza tych ostatnich nie była ograniczona wyłącznie do informacji o charakterze ogólnym. W 2018 r. w wyszukiwarkach internetowych jednym z najczęściej wyszukiwanych pojęć był blockchain. Rok wcześniej na drugim miejscu zestawienia wyszukiwanych fraz Google w kategorii global news uplasowało się pojęcie bitcoina. Natomiast w kategorii how to... na trzecim miejscu było How to buy bitcoin? .

Zaledwie kilka lat temu kryptowaluty były w powszechnym rozumieniu kojarzone wyłącznie z tzw. kopaniem, a zatem ich wytwarzaniem za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego w ramach modelu Proof of Work. Obecnie, w efekcie ciągłego rozwoju w tym zakresie, powstało wiele innych metod pozyskiwania tokenów . Poza powszechnie znanym modelem Proof of Work, coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również model Proof of Stake.

Coraz bardziej problematyczna okazuje się uniwersalność przepisów podatkowych dotyczących kryptowalut. Z powodu wciąż dominującego powszechnego skojarzenia kryptowalut z modelem Proof of Work i ich tzw. kopaniem organy podatkowe zdają się bezzasadnie przyjmować, że przepisy podatkowe dotyczące walut wirtualnych odnoszą się wyłącznie do tego rodzaju tokenów. Takie przekonanie prowadzi do powstania chaosu w zakresie opodatkowania walut wirtualnych opartych na modelu Proof of Stake. Skoro bowiem zdaniem organów nie jest możliwe zastosowanie przepisów ustaw wprowadzonych od nowelizacji z 2019 r., to na jakich regulacjach mają oprzeć się podatnicy?

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX