Tkaczyński Jan W., Würtenberger Thomas, Nowe ramy Unii Europejskiej na rzecz umocnienia praworządności (analiza krytyczna)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2017/9/16-29
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Nowe ramy Unii Europejskiej na rzecz umocnienia praworządności (analiza krytyczna)

1. Wstęp. Nawet mało uważna lektura Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) pozwala bez większego trudu wyłuskać wartości, na których Unia Europejska chce (zamierza) budować wspólną przyszłość jej państw członkowskich. Wśród rzeczonych wartości na miejscu piątym znalazła się zasada państwa prawnego (art. 2 TUE). Tak przynajmniej czytamy w polskiej wersji tłumaczenia. Tymczasem w niemieckiej wersji językowej zamiast terminu „państwo prawne” (Rechtsstaat) użyto Rechtsstaatlichkeit, czyli „praworządność”. Na podobny problem natrafiamy przy lekturze komunikatu Komisji Europejskiej „Nowe ramy Unii Europejskiej na rzecz umocnienia praworządności” z 11.03.2014, w którym w wersji polskiej mowa jest właśnie o praworządności , gdy tymczasem w wersji niemieckiej – o zasadzie państwa prawa (Rechtsstaatsprinzip) .

Pomimo że zakresy denotacyjne obu pojęć zachodzą na siebie w dużym stopniu, warto pamiętać, że są to jedynie terminy bliskoznaczne, nie zaś synonimy. I że wreszcie rzecz cała nie sprowadza...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX