Katner Wojciech Jan, Osajda Konrad, Niezgodne z prawem uchwały wspólników spółek kapitałowych - uwagi na tle uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18.09.2013 r. (III CZP 13/13)

Artykuły
Opublikowano: PPH 2014/9/18-25
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Niezgodne z prawem uchwały wspólników spółek kapitałowych - uwagi na tle uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18.09.2013 r. (III CZP 13/13)

Jeden z bardziej kontrowersyjnych problemów z zakresu prawa spółek handlowych, który doczekał się rozbieżności w doktrynie oraz, w mniejszym stopniu, w judykaturze dotyczy skutków sprzecznych z prawem uchwał wspólników spółek kapitałowych. Mimo że problem występował już w dyskusjach prawniczych na tle kodeksu handlowego z 1934 r. , to sformułowanie stosownych przepisów w kodeksie spółek handlowych niestety nie rozwiało zgłaszanych wątpliwości. Brak pewności prawa w tym zakresie jest szczególnie trudny do zaakceptowania ze względu na znaczenie uchwał wspólników dla codziennego funkcjonowania spółek. Należy zatem docenić rozstrzygnięcie tej kontrowersji w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego (dalej jako SN) z 18.09.2013 r. , w której przyjęto, że wyrok stwierdzający nieważność sprzecznej z ustawą uchwały wspólników spółki kapitałowej ma charakter konstytutywny, co oznacza, iż uchwała ta nie jest bezwzględnie nieważna, a jedynie wzruszalna. Wprawdzie wyrażony pogląd zapewne nadal będzie budzić wątpliwości doktryny i stanie się powodem kolejnej dyskusji doktrynalnej, to jednak przynajmniej praktyka stosowania prawa w tym zakresie staje się przewidywalna. Celem tego opracowania jest przedstawienie sporu o skutki uchwał wspólników spółek kapitałowych sprzecznych z prawem i wcześniejszych wypowiedzi orzecznictwa oraz doktryny na ten temat, a także argumentów, które skłoniły SN do zajęcia wskazanego stanowiska . Uwagi zostaną ograniczone do pierwszego punktu uchwały, w którym znalazła się odpowiedź na pierwsze z dwóch zagadnień prawnych przedstawionych do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN przez jego Pierwszego Prezesa.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX