Sarkowicz Justyna, Nieterminowa wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego

Artykuły
Opublikowano: PS 2020/11-12/34-46
Autor:
Rodzaj: artykuł

Nieterminowa wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego

Słowa kluczowe: prawo pracy, legislacja, Sąd Najwyższy, zakaz konkurencji

1.Wstęp

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej formułuje prawo do pracy, rozumiane jako wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy . Jednym z pozytywnych elementów wolności pracy jest swoboda wyboru pracodawcy. Oznacza ona nie tylko możliwość zmiany zatrudnienia, ale również pozostawania w tym samym czasie w innym stosunku pracy, czyli podejmowania innego zatrudnienia .

Konstrukcja przepisu eksponuje element wolnościowy, nie kreując prawa podmiotowego .

Przy takim ujęciu wskazuje się, że na treść swobody konstytucyjnej składa się aspekt pozytywny (wyżej wskazane wolności) oraz negatywny – tj. zakaz pracy przymusowej .

Konstytucja nie wprowadza wolności absolutnej i ustawa może wprowadzać stosowne ograniczenia. Ewentualne ograniczenia sprowadzają się do zachowania formy ustawy z jednej strony oraz spełnienia kryteriów konstytucyjnych z drugiej .

Dominująca obecnie aksjologia prawa pracy opiera się...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX