Kaliński Maciej, Nadzwyczajność zmian jako przesłanka zastosowania klauzuli rebus sic stantibus (polemika z Adamem Brzozowskim)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/9/168-171
Autor:
Rodzaj: artykuł

Nadzwyczajność zmian jako przesłanka zastosowania klauzuli rebus sic stantibus (polemika z Adamem Brzozowskim)

W grudniowym numerze „Państwa i Prawa” ukazała się replika Adama Brzozowskiego , w której Autor ustosunkował się do moich opinii na temat przygotowanego przezeń projektu przepisów o klauzuli rebus sic stantibus (RSS). Z dużą satysfakcją przyjąłem, że pewna część tych opinii została zaaprobowana. Aby wyjaśnić niektóre zagadnienia w sposób bardziej szczegółowy, pozwalam sobie na kilka uwag uzupełniających.

Skrzyżowaliśmy szpady przede wszystkim na polu zagadnienia nadzwyczajności zmian, którego istnienie – bądź rezygnacja zeń – stanowi kluczowy problem projektowanej regulacji. Przyznam, że każdy z nas pozostał na zajętej uprzednio pozycji, ponieważ ocena tego wymagania wymyka się z prawideł logiki, skoro trudno je poddać falsyfikacji. Jest to bowiem zagadnienie z zakresu polityki prawa i każdy może mieć na ten temat własne zdanie. Autor uważa, że pole zastosowania klauzuli RSS zostało nadmiernie zawężone właśnie przez przesłankę nadzwyczajności, zamieszczoną w art. 3571k.c., a także...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX