Domański Maciej, Model pieczy naprzemiennej jako rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym (na tle nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 25.06.2015 r.)

Artykuły
Opublikowano: PS 2017/7-8/53-71
Autor:
Rodzaj: artykuł

Model pieczy naprzemiennej jako rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym (na tle nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 25.06.2015 r.)

1.Uwagi wstępne

W ciągu ostatnich mniej więcej 50 lat najpierw w Europie zachodniej oraz USA, a później również w Europie Środkowo-Wschodniej niezwykle istotnym zmianom podlegał model rodziny . Istotnym modyfikacjom ulegały w szczególności role społeczne związane z płcią. Powszechne podjęcie pracy zarobkowej przez kobiety, silniejsze ich zaangażowanie w życie społeczne (pozarodzinne) stało się jednym z czynników, które spowodowały zwiększenie zaangażowania mężczyzn już nie tylko w ogólne wychowanie dzieci, lecz także sprawowanie nad nimi codziennej, bezpośredniej pieczy . Stopniowo zmianom ulegało samo podejście mężczyzn do nowych funkcji. W psychologii podkreślano intensywnie negatywne skutki nieobecności ojców w wychowaniu z punktu widzenia dobra dziecka . Sformułowana została również koncepcja nowego ojcostwa, a więc zupełnie inny od wcześniejszego wzór ojca czułego i zaangażowanego również w codzienną opiekę oraz dbałość o dziecko .

Jednocześnie proces tzw. drugiego przejścia demograficznego sp...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX