Jabłoński Paweł, Między sprawiedliwością a miłosierdziem. Porównanie amerykańskiej i rosyjskiej wersji Dwunastu gniewnych ludzi

Artykuły
Opublikowano: AFP 2021/1/45-61
Autor:
Rodzaj: artykuł

Między sprawiedliwością a miłosierdziem. Porównanie amerykańskiej i rosyjskiej wersji Dwunastu gniewnych ludzi

Jesteśmy powiadamiani pocztą, by stawić się i przesądzić, czy jest, czy nie jest winny człowiek, o którym nie słyszeliśmy nigdy wcześniej. Nie mamy nic do zyskania czy stracenia, rozstrzygając jego sprawę. To jest jeden z powodów, dla których jesteśmy silni .

– O jakiej praworządności jest tu mowa? Ślusarz, wujek Kola, biega po mieście. Komendant milicji, wujek Losza, pije z nim wódkę. Miejski prokurator, wujek Wasia, przymyka na wszystko oczy, a przestępca pozostaje na wolności. I to wtedy, kiedy cały cywilizowany świat już od kilkuset lat żyje zgodnie z prawem.

– Rosjanin nigdy nie będzie żyć zgodnie z prawem.

– Dlaczego?

– Bo żyć zgodnie z prawem jest nudno. Prawo jest martwe, nie ma w nim niczego ludzkiego. A Rosjanin bez zwyczajów ludzkich, to miernota... ani ukradnie, ani przypilnuje .

1.Wprowadzenie

W 1909 r. student prawa Uniwersytetu Petersburskiego, Izaak Krutik, wysyła list do Lwa Tołstoja, w której to korespondencji wzywa wielkiego pisarza, by ten odniósł się do koncepcji teoretyczno-prawnej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX