Wegner-Kowalska Joanna, Między formalizmem a niezawisłością sędziowską (rozważania na tle koncepcji nowej metodologii pracy sędziego Edmunda Waltera Thomasa)

Artykuły
Opublikowano: GSP-Prz.Orz. 2015/4/131-154
Autor:
Rodzaj: artykuł

Między formalizmem a niezawisłością sędziowską (rozważania na tle koncepcji nowej metodologii pracy sędziego Edmunda Waltera Thomasa)

Niezawisłość sędziowska stanowi konieczny element ustroju demokratycznego, czynnik pozwalający na sprawowanie realnej kontroli nad legalnością działalności władzy wykonawczej. Ujmuje się ją jako niezależność wewnętrzną sędziego oraz niezależność sędziego w orzekaniu w stosunku do organów sądowych i pozasądowych . Niezawisły sędzia może korzystać z przysługującej mu władzy w pełni i swobodnie, pozostając poza wpływem wszelkich okoliczności, które mogą w sposób wewnętrzny lub zewnętrzny ograniczać jego bezstronność w sprawie . Twierdzenie jednak, że w rzeczywistości wykonywanie władzy przez sędziego wolne jest od wszelkich (poza prawem obowiązującym) ograniczeń byłoby wynikiem uproszczonego podejścia do zagadnienia. Orzekanie jest czynnością złożoną i skomplikowaną, na którą wpływ wywiera szereg czynników. W tym zakresie wyjściowa wydaje się postawa samego sędziego i przyjęta przez niego koncepcja sprawowania powierzonego mu urzędu. W zależności od pojmowania władzy sędziowskiej, jej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX