Banaszak Bogusław, Bernaczyk Michał, Konsultacje społeczne i prawo do informacji o procesie prawotwórczym na tle Konstytucji RP oraz postulatu "otwartego rządu"

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2012/4/16-39
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Konsultacje społeczne i prawo do informacji o procesie prawotwórczym na tle Konstytucji RP oraz postulatu "otwartego rządu"

1.Słowo wstępne

Inspiracją dla niniejszego artykułu stało się rosnące znaczenie informacji i konsultacji społecznych dla procesów decyzyjnych w administracji demokratycznego państwa. Nasze zainteresowanie skupia się na tych procesach, które prowadzą do uzupełnienia porządku prawnego o generalne i abstrakcyjne normy prawne, a więc na szeroko pojętej działalności prawotwórczej. Obok władzy ustawodawczej szczególna rola w tym zakresie przypada naczelnym organom administracji rządowej, które realizują prawotwórczą politykę państwa (art. 146 ust. 1-2 Konstytucji RP ), wykonują ustawy (art. 146 ust. 4 pkt 1 i 2 Konstytucji), a także uzupełniają krajowy porządek prawny szeroko pojętymi źródłami prawa międzynarodowego (art. 146 ust. 4 pkt 10 Konstytucji). Parlamentarny system rządów opiera się na założeniu, że rząd (Rada Ministrów) w celu realizacji polityki państwa ma wykonywać inicjatywę ustawodawczą, która coraz częściej służy transpozycji norm prawa Unii Europejskiej do krajowego porządku prawnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX