Cern Grażyna, Komunalizacja a zarządzanie małymi portami morskimi - dylematy gmin, cz. I

Artykuły
Opublikowano: FK 2021/3/37-46
Autor:
Rodzaj: artykuł

Komunalizacja a zarządzanie małymi portami morskimi - dylematy gmin, cz. I

Porty morskie odgrywają ważną rolę gospodarczą i społeczną. Oddziałują na miasta, regiony oraz na ekonomię kraju i życie mieszkańców. Generują dochód oraz zapewniają miejsca pracy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki prawne podmiotom zarządzającym portami, tak aby mogły sprawnie funkcjonować . Przedmiotem artykułu jest przedstawienie problematyki związanej z funkcjonowaniem małych portów morskich.

Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono problematykę związaną z komunalizacją małych portów oraz wpływ stosunków własnościowych na ich rozwój i prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast w drugiej części przeprowadzono analizę form organizacyjno-prawnych zarządzania małymi portami morskimi.

Przepisy ustawy o portach i przystaniach morskich uchwalone zostały 25 lat temu. Nadszedł więc odpowiedni moment, aby zastanowić się nad adekwatnością zastosowanych rozwiązań do założonych celów ustawy dotyczących przede wszystkim komunalizacji (stosunków własnościowych) i form zarządzania małymi portami morskimi. Należy zatem odpowiedzieć na istotne w tej kwestii pytanie, a mianowicie, czy gminy powinny komunalizować małe porty morskie? Jeżeli tak, to jaka forma organizacyjno-prawna jest dla gmin najwłaściwsza?

W artykule pominięto omówienie zagadnień związanych z portami mającymi podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej. Jedynie w zagadnieniach wprowadzających przedstawiono kilka wspólnych zasad dla obu tych kategorii portów.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX