Łukowiak Bartosz, Kilka uwag na temat obrazy przepisów prawa materialnego oraz sposobu formułowania zarzutów odwoławczych w procesie karnym (artykuł polemiczny na marginesie monografii M. Cichońskiego)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/11/147-157
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kilka uwag na temat obrazy przepisów prawa materialnego oraz sposobu formułowania zarzutów odwoławczych w procesie karnym (artykuł polemiczny na marginesie monografii M. Cichońskiego)

1.Wstęp. Jednym z najistotniejszych zagadnień z zakresu postępowania odwoławczego w procesie karnym są przyczyny odwoławcze, tj. okoliczności, których zaistnienie skutkuje koniecznością zmiany lub uchylenia zaskarżonego orzeczenia. Szczególnym zainteresowaniem nauki oraz praktyki wymiaru sprawiedliwości cieszą się zwłaszcza tzw. względne przyczyny odwoławcze, o których mowa w art. 438 k.p.k., ponieważ w większości przypadków to właśnie one stanowią przedmiot rozważań sądu odwoławczego. Lustrzanym odbiciem przyczyn odwoławczych są zarzuty odwoławcze, a więc zgłaszane przez skarżących twierdzenia co do zaistnienia na etapie postępowania przed sądem I instancji określonych uchybień. Przywołany przepis adresowany jest bezpośrednio do sądu odwoławczego , w związku z czym prima facieskarżący może uczynić przedmiotem zarzutu także okoliczności w nim niewskazane. Biorąc jednak pod uwagę chociażby względy czysto pragmatyczne, przedmiotem zarzutu powinny być tylko okoliczności stanowiące...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX