Jankowska-Prochot Izabela, Kara dożywotniego pozbawienia wolności w irlandzkim prawie karnym a wyrok w sprawie "Ice Queen Killer"

Artykuły
Opublikowano: Prok.i Pr. 2019/4/54-76
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kara dożywotniego pozbawienia wolności w irlandzkim prawie karnym a wyrok w sprawie "Ice Queen Killer"

Streszczenie

Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim przybliżenie sankcji karnych a zwłaszcza kary dożywotniego pozbawienia wolności w irlandzkim prawie karnym. Przedmiotem osobnej oceny uczyniono również sankcję bezwzględnie oznaczoną. Dopełnieniem tej analizy jest omówienie znamion przestępstwa morderstwa w zamiarze bezpośrednim (ang. murder). Dla pogłębienia perspektywy spojrzenia autorka odwołała się do budzącego znaczne kontrowersje wyroku Centralnego Sądu Karnego (ang. Central Criminal Court) w tzw. sprawie Ice Queen Killer.

Na jego podstawie 30 letnia Polka, Marta Herda, została uznana za winną działania umyślnego w zamiarze pozbawienia życia swego kolegi z pracy Csaba Orsos. Czyn ten został zakwalifikowany jako morderstwo z zamiarem bezpośrednim, a sąd wymierzył jej karę dożywotniego pozbawienia wolności. Tekst ten nie stanowi glosy omawianego orzeczenia, nie jest też polemiką z ustaleniami tego sądu. Jego głównym zamierzeniem jest usystematyzowanie zagadnienia oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku w konkretnym stanie faktycznym. W celach porównawczych autorka subsydiująco odwoływała się do wybranych rozwiązań normatywnych obowiązujących na gruncie polskiego prawa karnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX