Bielska-Brodziak Agnieszka, Tyrybon Małgorzata, Interpretacyjna wartość materiałów legislacyjnych w opiniach sędziów sądów administracyjnych

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2019/1/27-44
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Interpretacyjna wartość materiałów legislacyjnych w opiniach sędziów sądów administracyjnych

1.Zagadnienia wstępne

Prezentowane poniżej badania wykonano na potrzeby projektu pt. „Możliwości, wymogi i ograniczenia prawidłowego funkcjonowania historii legislacyjnej aktu prawnego jako narzędzia interpretacyjnego” .

Historia legislacyjna (dalej także: HL) – w jej konwencjonalnym ujęciu – opisywana jest jako zbiór dokumentów powstałych w procesie tworzenia aktu prawnego i odzwierciedlających przebieg tego procesu. Zbiór ten jest efektem realizacji prawnie określonej procedury, rozpoczynającej się wykonaniem inicjatywy ustawodawczej, a kończącej się przyjęciem aktu prawnego. Jak to lapidarnie ujął Yule Kim, „historia legislacyjna ustawy jest historią jej rozpatrzenia i uchwalenia” . W praktyce na konwencjonalnie rozumianą HL składają się pisemne zapisy debat podkomisji i komisji sejmowych i senackich oraz Sejmu i Senatu in pleno. Ponadto trzeba tu wskazać na pierwotny projekt aktu prawnego wraz z uzasadnieniem, kolejne wersje projektu aktu prawnego, a także opinie i ekspertyzy.

Głównym celem badań było...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX