Łętowska Ewa, Interpretacja a subsumpcja zwrotów niedookreślonych i nieostrych

Artykuły
Opublikowano: PiP 2011/7-8/17-29
Autor:
Rodzaj: artykuł

Interpretacja a subsumpcja zwrotów niedookreślonych i nieostrych

Spóźniłam się ze złożeniem mego opracowania do księgi pamiątkowej dla Profesora Macieja Zielińskiego. Dedykując niniejszy artykuł Jubilatowi, chciałabym naprawić to uchybienie.

1.

To, że teksty prawne zawierają zwroty niedookreślone i wyrażenia nieostre, jest zarazem koniecznością, jak i oczywistością . Oba przymiotniki nie są synonimami. Ponieważ jednak akurat kwestie interpretacyjne, o których tu mowa, dla obu kategorii rysują się identycznie, stosuję wymienność terminów.

Obecność takich zwrotów w tekście prawnym – jeśli tylko nie stanowi legislacyjnego wypadku przy pracy – jest efektem działania świadomego , podjętego w celu „preferowania elastyczności rozwiązania i zapewnieniu luzu decyzyjnego” . W jaki jednak sposób osiąga się owo zapewnienie elastyczności?

Funkcjonalnie zwroty te są nośnikiem klauzul generalnych, „otwierających” prawo stanowione na inne systemy normatywne. Czy bywa tak zawsze – może być dyskusyjne; niewątpliwie jednak w większości wypadków właśnie dlatego, licząc na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX