Gajda-Roszczynialska Katarzyna, Ewolucja koncepcji przedmiotu procesu w Kodeksie postępowania cywilnego z 1932 r. oraz Kodeksie postępowania cywilnego z 1964 r.

Artykuły
Opublikowano: PPC 2020/3/385-404
Autor:
Rodzaj: artykuł

Ewolucja koncepcji przedmiotu procesu w Kodeksie postępowania cywilnego z 1932 r. oraz Kodeksie postępowania cywilnego z 1964 r.

Słowa kluczowe: przedmiot procesu, roszczenie procesowe

1.Wstęp

Zagadnieniem, któremu poświęcono wiele dyskusji w toku prac nad nowym Kodeksem postępowania cywilnego po odzyskaniu niepodległości, jak również w kodeksie z 1964 r. było zagadnienie przedmiotu procesu. Poglądy prawne i konstrukcje procesowe w zakresie przedmiotu procesu stanowią przykład rozwoju polegającego na wyewoluowaniu tej kwestii z materii prawa materialnego, gdzie pierwotnie powstało i funkcjonowało, do materii prawa procesowego. Ewolucja poglądów pierwotnie zakładała zgodność pomiędzy pojęciem roszczenia prawnoprocesowego a roszczenia prawnomaterialnego na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego z 1932 r. , jak również Kodeksu postępowania cywilnego z 1964 r. Z czasem okazało się, że zgodność ta jest fasadowa, albowiem prawo materialne posługuje się pojęciem obiektywnego roszczenia jako mającego swój odpowiednik w zobowiązaniu strony przeciwnej. Z kolei roszczenie procesowe, jako możliwość domagania się od pozwanego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX