Widło Jacek, Dowód z dokumentu nieobejmującego podpisu wystawcy (w świetle nowelizacji Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego)

Artykuły
Opublikowano: PS 2017/9/81-104
Autor:
Rodzaj: artykuł

Dowód z dokumentu nieobejmującego podpisu wystawcy (w świetle nowelizacji Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego)

1.Wstęp

Uchwalenie ustawy z 10.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw i wejście jej w życie 8.09.2016 r. stawiają pytanie o nowy katalog form czynności prawnych w Kodeksie cywilnym , ich znaczenie i skutki prawne, w szczególności formę dokumentową, jej egzemplifikację w praktycznym stosowaniu przepisów. Stawia także pytanie o nowe pojęcie dokumentu oraz moc dowodową dokumentu w świetle Kodeksu postępowania cywilnego , w szczególności tego, który nie zawiera podpisu wystawcy. Powstaje także pytanie o moc dowodową formy dokumentowej.

Kwestia jest o tyle doniosła, że to dopiero praktyka ukształtuje znaczenie prawne stosowania formy dokumentowej i moc dowodową dokumentów, które nie wymagają podpisu wystawcy.

2.Forma – pojęcie, rodzaje, funkcja, skutki prawne

Z art. 60 k.c. wynika zasada swobody wyboru formy czynności prawnych (verba legis – oświadczenia woli). Oznacza to, że podmiot dokonujący czynności prawnej może złożyć oświadczenie woli w dowolnej formie (pisemnej,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX