Manikowski Robert, Cztery pryncypia

Artykuły
Opublikowano: PPlus.2018/11/7
Autor:
Rodzaj: artykuł

Cztery pryncypia

Pozycja związków zawodowych w Polsce jest szczególna i wynika z uwarunkowań zarówno kulturowych, jak i historycznych. To dzięki „Solidarności” w latach 80. Polska uzyskała tak upragnioną wolność i zaczęła swój marsz w kierunku gospodarki rynkowej. Tamta „Solidarność” i dzisiejsze związki zawodowe to dwa różne byty, ale w pamięci społecznej funkcjonuje pojęcie szerokiego ruchu społecznego, któremu tak wiele zawdzięczamy.

Polskie prawo pracy w sposób szczególny respektuje rolę związków zawodowych działających w firmach. Zarówno ustawa o związkach zawodowych, jak i kodeks pracy zawierają zapisy, które zobowiązują pracodawcę do konkretnych aktywności z udziałem czy też dla związków zawodowych.

Od blisko 20 lat prawie na co dzień pracuję z przedstawicielami związków zawodnych. Firma, którą zarządzam, specjalizuje się w projektowaniu systemów płac, a projekt często kończy się uzgodnieniem Regulaminu wynagradzania, premiowania lub całego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Stąd też nieustanne...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX