Jakie przepisy dotyczące czasu pracy należy stosować wobec osoby zatrudnionej w szkole na stanowisku kierowcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1) Kierowca autobusu szkolnego, realizuje pracę w godzinach nadliczbowych. Z uwagi na zatrudnienie w szkole będącej jednostką organizacyjną gminy, jest pracownikiem samorządowym.

Czy w jego przypadku obowiązują zapisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, a w szczególności te dotyczące maksymalnej tygodniowej i rocznej liczby godzin nadliczbowych?

Jak zinterpretować tę kwestię w kontekście potrzeb szkoły w zakresie zapewnienia dzieciom dowozu?

2) Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 42 ust. 4 wskazuje, że pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Dostępne interpretacje zapisów ustawy wskazują na to, że ma to być zwykłe wynagrodzenie, bez dodatku, o którym mowa w przepisach kodeksu pracy. Jednakże przepisy nie określają, co mieści się pod pojęciem "zwykłe wynagrodzenie".

Czy należy w tej kwestii podeprzeć się interpretacjami, które wskazują, że do naliczenia stawki wynagrodzenia za jedną godzinę ponadwymiarową należy takiemu pracownikowi wliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia przysługujące mu w danym miesiącu (tj. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy oraz premię wynikającą z obowiązującego w szkole regulaminu)?

3) Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje kwestii wynagrodzenia za godziny nadliczbowe odpracowane w niedziele lub święta.

Czy za pracę w godzinach nadliczbowych w niedzielę lub święta będzie mu zatem przysługiwał dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy, zgodnie z art. 15111 Kodeksu Pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX