Jak należy postąpić w przypadku, gdy pracownik nie wystąpił z wnioskiem o udzielenie dnia wolnego i przekroczył obowiązujący go w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zakładzie przyjęto czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Pracownikom zatrudnionym w stałym rozkładzie czasu pracy, w systemie jednozmianowym został udzielony dzień wolny w zamian za święto przypadające w innym dniu niż niedziela (6.01.2018 r.) w dniu 2.01.2018 r. Pozostali pracownicy zatrudnieni w systemie dwuzmianowym odbierali dzień wolny w wybranym przez siebie terminie. Pracownik przebywał na zwolnieniach lekarskich w terminie:

- 3.01-12.01

- 5.02 - 25.02

- a następnie uległ wypadkowi w drodze z pracy i był niezdolny do pracy w okresie 12.04 - 27.04.

Ponieważ pierwszym dniem po długotrwałym zwolnieniu był dzień 30.04, pracownik udał się w tym dniu na badania kontrolne.

Jak należy postąpić w przypadku, gdy pracownik nie wystąpił z wnioskiem o udzielenie dnia wolnego i przekroczył obowiązujący go w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy? Czy pracodawca powinien wypłacić mu za ten dzień wynagrodzenie powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX