Witosz Antoni (red.), Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2008
Stan prawny: 5 listopada 2008 r.
Autorzy komentarza:

Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, wyd. II

Autor fragmentu:

Wstęp

Komentarz do Prawa upadłościowego i naprawczego został napisany, co do zasady, przez praktyków, choć część autorów to także teoretycy. W głównej mierze omawia praktyczną stronę poruszanych zagadnień, a konstrukcje teoretyczne są podnoszone jedynie w tych przypadkach, gdy mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięć praktycznych. Z tej też przyczyny jest on, co do zasady, skierowany do praktyków postępowań upadłościowych i naprawczych, bez względu na rolę, jaką pełnią w tym procesie, ale także do wierzycieli i upadłych przedsiębiorców, którzy również są uczestnikami tego postępowania.

Komentarz uwzględnia praktykę, która ukształtowała się od dnia wejścia w życie Prawa upadłościowego i naprawczego, najnowsze orzecznictwo oraz wiele pozycji bibliograficznych o tej tematyce.

W celu ułatwienia korzystania z komentarza przez syndyków, nadzorców sądowych lub zarządców oprócz omówienia zagadnień dotyczących przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego zamieszczono również w niezbędnym zakresie m.in. uwagi z zakresu rachunkowości, które wbrew utartemu poglądowi nie są jednoznacznie rozumiane i stosowane w tym specyficznym okresie istnienia i funkcjonowania przedsiębiorców. Wydaje się, że takie ujęcie zagadnień podnosi wartość praktyczną niniejszego komentarza.

W rozszerzonym wydaniu drugim uwzględniono orzecznictwo, zarówno opublikowane, jak i niepublikowane, od dnia ukazania się pierwszego wydania niniejszego komentarza, a także nowe doświadczenia autorów wynikające z praktyki prowadzenia czynności w ramach postępowań upadłościowych i naprawczego oraz najnowszą literaturę przedmiotu.

Nieustannie trwają prace legislacyjne nad zmianami do komentowanej ustawy. W Aneksie na końcu książki zamieszczono uchwaloną na 26. posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wraz z komentarzem. Obecnie, w chwili oddawania książki do druku, ta ustawa znajduje się w Senacie.

Autorami komentarza są: prof. dr hab. Halina Buk, Katedra Rachunkowości Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach; dr Rafał Adamus, radca prawny; Dariusz Chrapoński, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach; Piotr Dragon, radca prawny; Leszek Guza, sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach; dr Wojciech Klyta, Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; Saturnin Ociessa, sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach; dr Andrzej Pokora, Katedra Prawa Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; prof. dr hab. Antoni Witosz, Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Lesław Zieliński, sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

1.

Przepis art. 1 określa przedmiotowy i podmiotowy zakres stosowania ustawy (F. Zedler, w: A. Jakubecki, F. Zedler, Prawo upadłościowe i naprawcze, wyd. 2, Kraków 2006, s. 24; J. Brol, Podstawowe kierunki zmian w postępowaniu upadłościowym, PPH 2003, nr 8, s. 4 i n.).

2.

Ustawodawca zrezygnował z dwutorowego uregulowania problematyki niewypłacalności jak miało to miejsce pod rządem przepisów z 1934 r., które wprowadzały odrębne postępowanie upadłościowe i odrębne postępowanie układowe (F. Zedler, Prawo upadłościowe i układowe,Toruń 1996, s. 43). Obecnie dla wspólnego dochodzenia roszczeń od niewypłacalnych przedsiębiorców właściwe istnieje jedno postępowanie upadłościowe, które może przybierać różne postaci. Po pierwsze, może to być postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. W tym rodzaju postępowania zarząd mieniem wchodzącym w skład masy upadłości sprawuje zarządza albo - na zasadzie wyjątku - sąd ustanawia zarząd sprawowany przez upadłego (tzw. zarząd własny)....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX