Lipiec-Warzecha Ludmiła, Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: Oficyna 2008
Stan prawny: 1 września 2008 r.
Autor komentarza:

Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komentarz

Autor fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE

Obowiązująca od dnia 1 lipca 2005 r. ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w sposób całościowy i kompleksowy reguluje problematykę odpowiedzialności za gospodarowanie publicznymi środkami. Niniejszy komentarz zawiera charakterystykę wszystkich zachowań kwalifikowanych jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w tym w zakresie gospodarowania należnościami publicznoprawnymi, dokonywania wydatków, zaciągania i realizacji zobowiązań, udzielania zamówień publicznych, inwentaryzacji oraz sprawozdawczości budżetowej, omawia zasady odpowiedzialności, reguły karania, organy powołane do egzekwowania odpowiedzialności oraz tryb postępowania.

W komentarzu zawarto przegląd i omówienie kilkuset orzeczeń Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych z lat 1999-2008, a także wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Komentarz omawia instytucje ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem uregulowań nowych oraz zagadnień wywołujących wątpliwości w dotychczasowej, ponad trzyletniej, praktyce obowiązywania ustawy, ukazując je na tle całego systemu prawa. W komentarzu omówiono również wszystkie regulacje wynikające z aktów wykonawczych wydanych do ustawy, uwzględniono także przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.

Komentarz kierowany jest przede wszystkich do osób dysponujących środkami publicznymi, zarówno w jednostkach sektora finansów publicznych, jak i przekazanymi poza ten sektor, oraz do osób zajmujących się udzielaniem zamówień publicznych. Publikacja przeznaczona jest także dla osób zainteresowanych dorobkiem orzecznictwa i doktryny prawno-finansowej.

Autor fragmentu:
Art. 1

Artykuł 1 u.o.n.d.f.p. określa zakres stosowania tej ustawy, której celem - w założeniu ustawodawcy - było kompletne i całościowe uregulowanie przedmiotowej i podmiotowej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zasad wymiaru kary, uwzględniających przede wszystkim skutki dokonanych naruszeń oraz okoliczności, w jakich do nich doszło, organizację, zasady powoływania oraz funkcjonowanie organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zapewniających im niezależność, oraz rzeczników dyscypliny finansów publicznych, zasady postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, mające zapewnić skuteczność działania organów egzekwujących odpowiedzialność, a jednocześnie ochronę praw osoby, wobec której prowadzone jest postępowanie . Realizacja tego założenia spowodowała, że ustawa stanowi bardzo obszerną, zawierającą 202 artykuły regulację , co jest niezbędne z uwagi na przejrzystość i komunikatywność unormowań.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX