Z jaką datą należy uchylić decyzję przyznającą świadczenia na podstawie art. 32 u.ś.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Każda decyzja administracyjna bezwzględnie wymaga w sentencji decyzji wskazania daty, od której prawo do świadczenia zostało stronie uchylone. Nadmienić, w tym miejscu należy, że decyzje wydawane na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych mają charakter konstytutywny. Dlatego brak jest podstaw do wydawania decyzji uchylających prawo do świadczenia wstecz (ex tunc), a więc z chwilą zmiany sytuacji, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy. W przypadku decyzji wykonanych wydajemy jedynie decyzje ustalające świadczenie nienależnie pobrane oraz zobowiązujące do zwrotu. Natomiast problem pojawia się, jeśli wydajemy decyzję uchylające w sytuacji gdy decyzje są nadal w wykonaniu. Często zdarza się, że strona zgłasza zmianę sytuacji, o których mowa w art. 32 ust. 1, dopiero po jakimś czasie, zazwyczaj twierdząc, że nie była świadoma, choć była właściwie pouczona w decyzji. Zgodnie z k.p.a., wszczynamy postępowanie w sprawie uchylenia decyzji w dniu, w którym dowiemy się o zmianie sytuacji strony (data złożenia dokumentu lub wyjścia na jaw istotnych dla sprawy faktów).

Z jaką datą należy uchylić decyzję przyznającą świadczenia?

Z datą wsteczną od momentu zaistnienia zdarzenia, które powoduje uchylenie prawa do świadczenia?

Większość świadczeń rodzinnych jest niepodzielna. W przypadku uzyskania dochodu będzie to 1 dzień miesiąca następujący po miesiącu następującym od uzyskania dochodu (np. od 1 stycznia lub z dniem 1 stycznia).

Czy data z jaką uchylamy decyzję to 1 dzień miesiąca?

Czy jak to często bywa w przypadku zasiłku pielęgnacyjnego, data od kiedy przyznano dodatek pielęgnacyjny (data urodzin)?

Czy będzie to data 1 dnia miesiąca, w którym wszczęliśmy postępowanie w sprawie uchylenia decyzji, czy data bieżąca?

Pamiętać musimy, że są to decyzje nadal podlegające wykonaniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX