Z jaką częstotliwością przeprowadzać badania, jeśli krzemionka krystaliczna została zidentyfikowana podczas pomiarów pyłów, ale nie występuje jako samodzielny czynnik szkodliwy dla zdrowia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 kwietnia 2024 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2021 r.

PYTANIE

W wyniku przeprowadzonego pomiaru pyłów niesklasyfikowanych ze względu na toksyczność, obowiązkowo przeprowadzonym z oznaczeniem stężenia frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej, otrzymaliśmy wynik pomiaru dla krzemionki mniej niż 0,08 NDS. Na stanowisku pracy szlifuje się styropian - oceniono proces technologiczny pod kątem stosowanych surowców i jest wysoce mało prawdopodobne by krzemionka pochodziła ze środowiska zawodowego (styropian składa się ze spienionego polistyrenu, zaś materiał ścierny do kostki ściernej to elektrokorund Al2O3 z którego składa się w 95%, a domieszka innych śladowych pierwiastków wykazała, że max 0,9% to dwutlenek krzemu w postaci krzemionki bezpostaciowej a nie krystalicznej).

Czy w takim przypadku można odstąpić od prowadzenia rejestru osób zatrudnionych przy takich pracach i przyjąć, że taka ilość krzemionki pochodzi ze środowiska naturalnego?

Z jaką częstotliwością powtórzyć badanie - czy razem z kolejnym pomiarem pyłów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX