Wymóg uzyskania pozwolenia Ministra Zdrowia na pobieranie krwi pępowinowej przez zakład opieki zdrowotnej

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Karkowska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2009 r.

PYTANIE

Czy od zakładu opieki zdrowotnej, w którego strukturze organizacyjnej jest oddział ginekologiczno-położniczy, mającego podpisaną umowę o współpracy z Bankiem Komórek Macierzystych oraz posiadającego pozwolenie Ministra Zdrowia na pobieranie i przechowywanie komórek, tkanek i narządów, w tym przechowywanie krwi pępowinowej do przeszczepów autologicznych, wymagana jest odrębna zgoda dotycząca pobierania krwi pępowinowej po porodzie?

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów w § 3 ust. 3 oraz w § 11 określa uprawnienia lekarzy oraz zakładów opieki zdrowotnej dotyczące pobierania krwi pępowinowej bez odrębnej zgody Ministra Zdrowia, natomiast art. 36 ust. 1 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów mówi, że:

"Postępowanie dotyczące komórek, tkanek i narządów polegające na:

1)

pobieraniu - może być prowadzone wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej, zakłady medycyny sądowej oraz zakłady anatomii patologicznej wyższych uczelni medycznych i uniwersytetów z wydziałem medycznym oraz medyczne jednostki badawczo-rozwojowe,

2)

przechowywaniu narządów - może być prowadzone wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej wykonujące przeszczepienia,

3)

przeszczepianiu - może być prowadzone wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej

- posiadające pozwolenie ministra właściwego do spraw zdrowia".

Czy pozwolenie ministra dotyczy wyłącznie przeszczepiania czy odrębnie pobierania i przeszczepiania?

Interpretacja tego zapisu jest niezwykle istotna w związku z art. 46 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX