Według jakiego kursu należy przeliczyć wartość umorzonego walutowego kredytu bankowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2016 r.

PYTANIE

Firma zaciągnęła kredyt w banku handlowym w euro na zakup maszyny. Bank umorzył 10% kredytu w ramach zewnętrznego dofinansowania ze środków UE KFW (Bank Handlowy otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach podpisanych umów z KfW z których wynika, że będzie mógł refinansować niniejszy kredyt w KfW i CEB) w ramach wykazania poprawy energooszczędności nowych maszyn, zakupionych w miejsce starych. Kredyt w euro został wyceniony na PLN według kurs średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień przelewu do kontrahenta z UE zapłaty za maszynę (czyli nie według daty podpisania umowy kredytowej, nie według kursu wymiany walut z banku kredytującego, ale według faktycznego kursu z dnia rzeczywistego uruchomienia kredytu w następstwie realizacji przelewu bankowego z tytułu zapłaty za maszynę do dostawcy z UE).

Jak wycenić dla celów przychodu podatkowego umorzenie kredytu (jednorazowy przychód, a nie wyłączenia amortyzacji, ponieważ umorzenie jest odmiennie traktowane niż dotacja, analogicznie jak umorzenie pożyczek np z WFOŚiGW):

a)

czy według kursu historycznego z daty uruchomienia kredytu;

b)

czy według kursu średniego NBP z poprzedzającego z daty zaksięgowania przez bank umorzenia na wyciągu bankowym

c)

czy według kursu z daty decyzji banku o umorzeniu, daty wcześniejszej niż techniczne zaksięgowanie ww operacji na rachunku (środki umorzenia wpłynęły bezpośrednio na rachunek techniczny banku, do którego nasza jednostka nie ma wglądu, dlatego jedyną widoczną operacją jest informacja z banku o dacie umorzenia i jej zaksięgowanie na rachunku kredytowym)?

Czy firma może podatkowo wykazać różnice kursowe dodatnie lub ujemne powstałe pomiędzy historycznym kursem z daty zaciągnięcia kredytu, tj z daty przelewu do dostawcy a kursem z daty umorzenia?

Firma stosuje podatkową metodę rozliczania różnic kursowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX