Według jakich zasad należy prowadzić informację statystyczną w sprawie urodzeń i zgonów w okresie okołoporodowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2015 r.
Autor odpowiedzi: Zimna Tamara
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2011 r.

PYTANIE

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 kwietnia 1994 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania w załączniku do rozporządzenia § 5 wynika, że do celów statystyki państwowej dokumentacja medyczna dotycząca okresu okołoporodowego powinna ujmować wszystkie płody i noworodki, które w chwili urodzenia ważyły co najmniej 500g. W rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania brak informacji co do wagi płodów i noworodków dla celów statystyki.

Jak zatem należy prowadzić w chwili obecnej informację statystyczną?

Czy należy brać pod uwagę wszystkie płody i noworodki urodzone żywo bez względu na masę ciała, czy nadal obowiązują kryteria z 1994 r.?

Wątpliwości wynikają szczególnie w sytuacji gdy: urodzone dziecko z ciąży trwającej 21 tyg. o masie 450g żyło 4 miesiące, zgodnie z rozporządzeniem z 1994 r. nie może być brane pod uwagę do celów statystycznych. Ponadto w takiej sytuacji nie można wypisać zaświadczenia o urodzeniu dziecka, jak również karty zgonu. Zdarzają się też takie sytuacje, że z ciąży trwającej 20 tyg. rodzi się dziecko o masie ciała 370g i Szpital wydaje statystyczną kartę zgonu z adnotacją należy analizować. Inny przykład: urodziło się dziecko z ciąży trwającej 22 tyg. o masie ciała 490g, szpital nie wydaje statystycznej karty zgonu.

Który zatem szpital postępuje prawidłowo i który zapis dotyczący urodzeń obowiązuje statystykę państwową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX