W przypadku gdy obowiązki prowadzenia rachunkowości powierzono głównemu księgowemu, który nie jest członkiem zarządu, i on je wykonuje, to zobowiązany on jest do stwierdzenia w formie pisemnej przyjęcia odpowiedzialności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W przypadku gdy faktycznie obowiązki prowadzenia rachunkowości powierzono głównemu księgowemu, który nie jest członkiem zarządu, i on je wykonuje, to czy zobowiązany on jest do stwierdzenia w formie pisemnej przyjęcia odpowiedzialności zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości?

Jak należy interpretować pismo z dnia 19 marca 1996 r. Ministerstwa Finansów, DRI/JDa/108/96, gdzie zapisano m.in.: "W przypadku gdy główny księgowy nie jest członkiem ścisłego kierownictwa (zarządu), to nie powinno się nakładać na niego obowiązków z zakresu odpowiedzialności za rachunkowość w jednostce. Odpowiedzialność jego wynika wówczas z przepisów kodeksu pracy"?

Patrząc na art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości w powiązaniu z art. 52 wynika, iż kierownik jednostki ma prawo powierzenia prowadzenia rachunkowości pracownikowi niebędącemu członkiem zarządu, w tym głównemu księgowemu, a on jeżeli przyjmuje te obowiązki, to powinien stwierdzić to na piśmie i również osoba ta powinna podpisywać sprawozdanie finansowe. W przeciwnym wypadku główny księgowy nie prowadzi rachunkowości i występuje jak inny pracownik księgowości bez możliwości nadzoru pod względem merytorycznym, dotyczącym zagadnień rachunkowości. Jednak z pisma Ministerstwa Finansów można by wywnioskować, że główni księgowi nie powinni być odpowiedzialni za prowadzenie rachunkowości. Oczywiście pod względem Kodeksu karny skarbowy odpowiedzialność będzie ponosiła również osoba faktycznie wykonująca określone obowiązki.

Nie mniej, czy jeżeli główny księgowy przyjmuje na siebie obowiązki z zakresu rachunkowości powinien on stwierdzić to pisemnie, a jeżeli tego nie czyni, to co kierownik jednostki, zgodnie z prawem, może wykonać – zmienić zakres obowiązków, przenieść na inne mniej płatne stanowisko, rozwiązać umowę o pracę, cicho siedzieć i cieszyć się, że ktoś prowadzi rachunkowość, doprowadzić do zmiany struktury organizacyjnej itp.?

Czy w ogóle jest poprawne powierzanie prowadzenia rachunkowości bez pisemnego potwierdzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX