W oparciu o dane z jakich źródeł powinna powstać ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, które Gminy zobowiązane są prowadzić w myśl art. 3 ust. 3 u.u.c.p.g.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zarządzeniem burmistrza urząd prowadzi ewidencję zbiorników bezodpływowych i ewidencję przydomowych oczyszczalni ścieków w formie elektronicznej. Ewidencja zawiera dane o adresie lub nr ewidencyjnym nieruchomości oraz rodzaju odbiornika ścieków. W zarządzeniu nie ustalono obowiązku zgłoszenia zbiornika bezodpływowego i przydomowej oczyszczali ścieków do ewidencji.

W oparciu o dane z jakich źródeł powinna powstać ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, które gminy zobowiązane są prowadzić w myśl art. 3 ust. 3 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1439) – dalej u.u.c.p.g.?

Czy do stworzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków niezbędne jest dokonanie przez właściciela nieruchomości pisemnego zgłoszenia do ewidencji zbiornika/przydomowej oczyszczalni ścieków?

Czy obowiązek i forma zgłoszenia musi wynikać z zarządzenia?

Czy ewidencje można stworzyć poprzez analizę baz danych i informacji pozostających w dyspozycji urzędu?

Czy wystarczającym będzie gromadzenie w ewidencji danych w ww. zakresie umożliwiającym prowadzenie kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i planowanie rozwoju sieci kanalizacyjnej?

Jeśli wymagane są inne dane, to w jakim zakresie i z jakiej podstawy prawnej obowiązek ich gromadzenia wynika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX