W którym momencie polska spółka powinna ująć faktury otrzymane jako import usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Polska spółka zawarła ze spółką z terenu Włoch umowę na demontaż linii technologicznej, która znajduje się na terenie Włoch. Linia jest zakupiona od innego podmiotu na terenie Włoch.Ta sama umowa zawiera usługę transportu maszyn do Polski i montaż tej linii na terenie zakładu spółki polskiej. Umowa wycenia jedną kwotą całość prac zleconych spółce włoskiej (podatnik VAT UE).

Czyli na podstawie podpisanej umowy spółka włoska świadczy usługi, które zaliczymy do importu usług. Ponieważ wartość tej umowy jest znaczna strony ustaliły płatność w ratach. Ostatnia płatność ustalona jest po uruchomieniu linii w Polsce. Umowa będzie zrealizowana na przestrzeni ok. 6 m-cy od podpisania umowy. Do pierwszych dwóch wpłaconych zaliczek spółka włoska wystawiła faktury zaliczkowe. Po uruchomieniu linii spółka włoska wystawi fakturę na wartość całkowitą wykonanej usługi, w której zaznaczy rozliczenie wpłaconych zaliczek.

W którym momencie spółka polska ujmie faktury otrzymane jako import usług?

Spółka uważa, że ostateczna faktura potwierdzająca wykonanie całej umowy, wystawiona po uruchomieniu linii jest potwierdzeniem zrealizowania całej usługi i umowy. I wtedy cała wartość byłaby podstawą do wykazania importu usług pomimo, że płatność z tej faktury po rozliczeniu zaliczek będzie wynosiła 10%.

Według spółki faktury zaliczkowe nie powinny być traktowane jako import usług.

Gdyby jednak trzeba było jako import usług potraktować faktury na wpłacone zaliczki; to jaki kurs waluty powinien być zastosowany kurs faktury, czy kurs wpłaty zaliczki?

Czy jeśli fakturę za zaliczkę wpłaconą w listopadzie otrzymaliśmy teraz to czy możemy rozliczyć import usług w deklaracji 12.2017 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX