W którym momencie mamy do czynienia z budową drogi (wewnętrznej) jako obiektu budowlanego, która podlega regulacjom prawa budowlanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2020 r.

PYTANIE

W którym momencie mamy do czynienia z budową drogi (wewnętrznej) jako obiektu budowlanego, która podlega regulacjom prawa budowlanego?

Geodeta podzielił większą działkę (np. rolną) na mniejsze z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną tj. na kilkanaście działek i pas terenu do ich dojazdu. Działki zostały odrolnione (w tym pas przekwalifikowano na dr) i sprzedane. Dojazd (pas) stał się współwłasnością poszczególnych właścicieli działek, którzy poprowadzili w niej uzbrojenie (legalnie), a następnie stopniowo uzyskiwali pozwolenie na budowę swoich budynków. W trakcie robót, aby bezpiecznie dojechać do swoich budów i przy okazji nie zanieczyszczać dróg publicznych błotem, inwestorzy, w różnych miejscach dojazdu i w różnych okresach swojej budowy, utwardzali sukcesywnie gruzem działkę dojazdową stosownie do swoich potrzeb (co nie było objęte zatwierdzonymi projektami). Po zrealizowaniu kilku inwestycji (część działek budowlanych została zabudowana, a część jeszcze nie) działka wspólna dojazdowa, na której wcześniej nawieziono gruz, dodatkowo została zrównana i wykonano nawierzchnię asfaltową.

Czy w tej sytuacji mamy do czynienia z budową obiektu budowlanego (art. 48 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud.), jego przebudową (art. 50-51 pr. bud.), czy też z utwardzeniem gruntu na działce budowlanej, co nie wymaga pozwolenia czy też zgłoszenia?

Jak w tej sytuacji winien postąpić PINB otrzymując zgłoszenie o samowoli budowlanej od jednego ze współwłaścicieli, który się jeszcze nie wybudował, nie udzielał zgody na powyższe i tym samym nie zamierza partycypować w poniesionych kosztach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX