W których przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na usługę wodną, którą jest odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych, dla których odbiornikiem jest urządzenie w obrębie pasa drogowego na terenie miasta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W których przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (PWP) na usługę wodną, którą jest odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych (art. 389 pkt 1 oraz art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod.), dla których odbiornikiem jest urządzenie w obrębie pasa drogowego na terenie miasta, uznawane przez urząd miasta jako "kanalizacja deszczowa", mające wielokrotnie na przemian formę albo otwartego rowu ziemnego trawiastego (nie jest szczelny) albo szczelnego rurociągu wyposażonego w studzienki wraz z wpustami ulicznymi (nie będący przepustem) wykonanego na odcinkach, gdzie istnieje chodnik?

Czy w tej sytuacji:

1.

całość należy uznać jako kanalizację deszczową, co oznacza brak obowiązku uzyskania PWP na odprowadzanie wód opadowych na każdym odcinku;

2.

całość uznać jako rów co oznacza obowiązek uzyskania PWP na odprowadzanie wód opadowych na każdym odcinku;

3.

odcinek otwarty uznać jako rów czyli urządzenie wodne = wymagane PWP na odprowadzanie wód opadowych na odcinku rowu, zaś rurociąg to kanalizacja = brak wymaganego PWP na odcinku rurociągu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX