W jakim trybie zmienić warunki pozwolenia zintegrowanego w związku ze zmianą w pracy instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: oleksyn-wajda agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład w pozwoleniu zintegrowanym zobowiązany był do monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Zgodnie z pozwoleniem określono, że należy wykonywać raz w roku pomiary kontrolne na 12 emitorach komór wędzarniczych po każdym procesie technologicznym, tj. parzenia surowca, podsuszania, wędzenia oraz mycia komory.

Zakład wystąpił z wnioskiem o zawężenie monitoringu do wykonywania pomiarów kontrolnych raz w roku na dwóch wybranych emitorach komór wędzarniczych. Co roku pomiar ma być dokonywany na dwóch kolejnych emitorach. Źródeł emisji, takich jak komory wędzarnicze, nie dotyczą ustawowe obowiązki prowadzenia pomiarów. Z protokołów pokontrolnych WIOŚ wynika, że w ciągu ostatnich lat nie było przekroczeń emisji ustalonych w pozwoleniu zintegrowanym. Dodatkowo zakład zmniejszy czas pracy emitorów o kilka godzin.

Czy taką zmianę w pracy instalacji oraz zmianę monitoringu można zakwalifikować jako zmianę nieistotną i prowadzić postępowanie w trybie art. 214 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.?

Czy zmianę monitoringu trzeba rozpatrywać w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.?

Kto będzie stroną w postępowaniu?

Tutejszy organ zastanawia się, czy zmianę tę dokonać w oparciu o art. 155 k.p.a., czy zakwalifikować ją jako zmianę nieistotną i prowadzić postępowanie w trybie art. 214 p.o.ś.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX