W jakim trybie należy procedować wniosek biorąc pod uwagę, że wnioskodawcą jest wspólnota reprezentowana przez zarząd, ale tworzą ją wyłącznie osoby fizyczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej wystąpił z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie drzewa rosnącego na terenie wspólnym wspólnoty. We wspólnocie właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - dalej u.w.l. Do wniosku dołączono wymagane załączniki, w tym oświadczenie zarządu o poinformowaniu członków wspólnoty o zamiarze wystąpienia z przedmiotowym wnioskiem. Oświadczenie to - zgodnie z art. 83 ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. - zastępuje w analizowanym przypadku zgodę właścicielską na usunięcie drzewa (uproszczenie procedury uzyskania zezwolenia). Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele lokali, będący wyłącznie osobami fizycznymi - ponad 60 osób. Usunięcie drzewa nie ma związku z działalnością gospodarczą. Artykuł 83f ust. 1 pkt 3a u.o.p. wyłącza stosowanie przepisów art. 83 ust. 1 u.o.p. (zezwolenia), w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych, gdy usunięcie drzewa nie ma związku z działalnością gospodarczą. Właściciel nieruchomości obowiązany jest w takim przypadku dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.

W jakim trybie należy procedować ww. wniosek biorąc pod uwagę, że wnioskodawcą jest wspólnota reprezentowana przez zarząd, ale tworzą ją wyłącznie osoby fizyczne?

Czy dopuszczalne jest wydanie zezwolenia, jeśli wniosek spełnia wymogi formalne?

Jeśli jednak wspólnota powinna dokonać zgłoszenia to kto dokonuje zgłoszenia, czy może to być zarząd wspólnoty?

Czy wniosek o zezwolenie na usunięcie drzewa można potraktować jako zgłoszenie zamiaru usunięcia lub ewentualnie wezwać wnioskodawcę do doprecyzowania treści żądania w tym zakresie?

Czy uchwała wspólnoty w sprawie wycinki drzewa może zastąpić zgodę na jego usunięcie wyrażoną przez wszystkich współwłaścicieli, czy wymagana jest zgoda każdego współwłaściciela z osobna (drugie rozwiązanie przeczyłoby logice, skoro przy zezwoleniach procedura w tym zakresie uległa uproszczeniu)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX