W jakim trybie może uzyskać współwłaściciel zezwolenie na usunięcie drzew, jeżeli działka, na której miałaby zostać zrealizowana wycinka, jest działką o nieuregulowanym stanie prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 31 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do urzędu wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Wniosek został podpisany przez jednego współwłaściciela. Zgodnie z zapisami księgi wieczystej działka, na której rosną drzewa stanowi współwłasności dwóch osób fizycznych. Organ wezwał do uzupełnienia braków formalnych poprzez dostarczenie zgody drugiego współwłaściciela nieruchomości. W odpowiedzi na pismo wnioskodawca poinformował, że drugi współwłaściciel nie żyje. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.

Jak powinien postąpić organ?

Czy zostawić wniosek bez rozpoznania w związku z nieuzupełnieniem braków formalnych?

Czy potraktować przedmiotową nieruchomość jak nieuregulowany stan prawny i zastosowanie będzie miał art. 83 ust. 3 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r. poz. 1098) – dalej u.o.p.?

Jak należy interpretować art. 83 ust. 3 u.o.p., tj. "zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie jest wymagana także w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, niebędących podmiotem, o którym mowa w ust. 2."?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX