W jakim terminie osoby ubiegające się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, niebędące ubezpieczonymi, obowiązane są przedstawić decyzję wójta w tej sprawie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2015 r.
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2014 r.

PYTANIE

Do MGOPS wpłynął wniosek szpitala o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie art. 54 ust. 3 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 u.ś.o.z. dla podopiecznego za okres od 18 grudnia 2013 r. (wniosek wpłynął po 5 miesiącach postanowieniem z innego ośrodka pomocy, gdyż nie można było ustalić gminy właściwej ostatniego meldunku podopiecznego). Podopieczny zmarł w lutym 2014 r., a do ośrodka pomocy po raz pierwszy zgłosił się dnia 29 grudnia 2013 r., gdy wyszedł z ww. szpitala. Od tego czasu przebywał w noclegowni na terenie gminy, ale do tego dnia jego sytuacja nie była znana. Z uwagi na fakt, iż nie żyje, nie można ustalić jego sytuacji sprzed 18 grudnia 2013 r. i określić, czy spełniał (jeśli hipotetycznie przebywał w jakimś środowisku) warunek dochodowości określony art. 8 ust. 1 u.p.s. Jego poprzednie meldunki były fikcyjne, gdyż osoby przebywające pod tymi adresami nie potwierdzają faktu jego pobytu.

Jaką decyzję powinien podjąć ośrodek pomocy społecznej?

Podczas rozprawy sądowej sędzia zażądał od pracownika socjalnego podania przepisu, który pozwala mu na wejście w środowisko rodziny korzystające z pomocy ośrodka, w godzinach wieczornych po uzyskaniu przez niego informacji od anonimowego informatora o tym, iż rodzice są w stanie znacznego upojenia alkoholowego a dzieci pozbawione opieki. Informacja się potwierdziła, pracownik wezwał policję.

Czy pracownik socjalny ma prawo wchodzić w środowiska po godzinach pracy, czy musi być to uregulowane jakimiś wewnętrznymi przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX