W jakim terminie oraz na jakiej podstawie pracownik, działający z upoważnienia starosty, który wydał decyzje następnie uchyloną przez sąd, może skutecznie domagać się wznowienia postepowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał pozwolenie na budowę. Decyzja została utrzymana w mocy przez wojewodę. Obiekt został wybudowany i zgłoszeniem o zakończeniu budowy oddany do użytkowania. Następnie wojewódzki sąd administracyjny prawomocnym wyrokiem uchylił zaskarżoną decyzję wojewody oraz poprzedzającą decyzję starosty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Starosta nie był uznany za stronę postepowania sądowoadministracyjnego, pomimo tego, że jego decyzja była przedmiotem badania oraz orzeczenia o uchyleniu. Nie miał szansy wypowiedzenia się w sprawie.

W jakim terminie oraz na jakiej podstawie pracownik, działający z upoważnienia starosty, który wydał decyzje następnie uchyloną przez sąd, może skutecznie domagać się wznowienia postepowania przed WSA oraz NSA z powodu braku udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym lub przywołując przepisy np. o finansowej odpowiedzialności urzędniczej z tytułu naruszenia prawa lub finansowej odpowiedzialności pracowniczej wynikającej z prawa pracy?

Czy zakończenie postepowania wznowieniowego przed WSA jest zagadnieniem wstępnym w rozumieniu art.97 § 1 pkt 4 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX