W jakim terminie można rozliczyć w kosztach nieściągalną wierzytelność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A z o.o. posiadała wierzytelności z 2018 r. w kwocie kilkuset tysięcy zł w spółce B z o.o. Dłużnik nie spłacał zobowiązań, wobec czego sprawa została skierowana do sądu i w 2018 r. po wyroku sądowym wierzytelność została skierowana do komornika, dotyczyła jednak tylko ok. 2/3 łącznej kwoty należności. W 2019 r. komornik wydał w stosunku do tej części postanowienie o nieściągalności. Jak wynika z MSiG, w 2023 r. sąd rejestrowy wszczął z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Ze względu na wykazywane straty podatkowe zarówno w 2018, jak i w 2019 r. spółka A nie zaliczyła wierzytelności od spółki B w żadnej części do kosztów podatkowych. Obecnie jednak ma zamiar skorygować zeznania roczne za któreś z tych lat, by móc odliczyć stratę od bieżącego dochodu.

Czy spółka może dokonać korekty zeznania za 2019 r., mimo że już w 2018 r. część wierzytelności została skierowana do egzekucji?

Czy w pozostałej części jest możliwe zaliczenie jej do kosztów uzyskania w 2023 r. ze względu na ww. postępowanie w KRS, czy też z powodu faktycznego upływu terminu przedawnienia, ta część nie może być zaliczona do kosztów podatkowych w żadnym okresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX