W jakim sprawozdaniu powinny być wykazane należności przeterminowane za bezumowne korzystanie z nieruchomości skarbu państwa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Anuszewska Monika
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od stycznia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r. kontrahent zajmował bezumownie nieruchomość, której właścicielem był Skarb Państwa, który reprezentował starosta. Nie zapłacił ostatniego czynszu umownego w terminie do 15 grudnia 2019 r. (koniec umowy 28.12.2018 r.) oraz nie płacił opłat z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości. O konieczności dokonywania w okresach miesięcznych do 15-go dnia opłat z tytułu bezumownego korzystania kontrahent został poinformowany pismem w marcu 2019 r. i również w tym piśmie został wezwany do uregulowania zaległych należności. W styczniu 2020 r., skierowano sprawę do windykacji, a we wrześniu 2022 r. komornik sądowy postanowił umorzyć postępowanie egzekucyjne i zobowiązać m.in. dłużnika do zwrotu wierzycielowi kosztów postępowania egzekucyjnego. Nie wysłano pisma do dłużnika informującego o zwrocie kosztów postępowania egzekucyjnego po czym w kwietniu 2023 r. wysłano wezwanie do zapłaty z tytułu zaległości za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Jakie powinno być prawidłowe zaksięgowanie – na jakich kontach - kwoty z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości począwszy od stycznia 2019 r.?

Od jakiego okresu powinny być naliczane odsetki za nieterminową wpłatę za bezumowne korzystanie czy od stycznia 2019 r. (stan zgodny z umową najmu) czy od marca 2019 r. tj. od daty ww. pisma skierowanego do kontrahenta?

W jakim sprawozdaniu powinny być wykazane opłaty/należności przeterminowane za bezumowne korzystanie z nieruchomości skarbu państwa?

Czy postanowienie komornika uzyskane we wrześniu 2022 r. mogło być podstawą dla starosty o umorzeniu należności z ww. tytułu i czy starosta miał takie kompetencje skoro nieruchomość jest własnością skarbu państwa, czy nie powinien wystąpić o zgodę do wojewody?

Czy właściwym jest wysyłanie kolejnego wezwania do zapłaty w kwietniu 2023 r. skoro komornik we wrześniu 2022 r. postanowił umorzyć postępowanie, a jeżeli tak to do jakiego czasu, okresu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX