W jakim przypadku starosta może odstąpić od ujęcia w UPUL działki, na której w ewidencji znajduje się Ls?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 lipca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2019 r.

PYTANIE

W jakim przypadku starosta może odstąpić od ujęcia w UPUL działki, na której w ewidencji znajduje się Ls?

Kiedy może uznać, że na danej działce nie ma lasu i ująć ją w wykazie rozbieżności?

Na jakiej podstawie można określić przeznaczenie gruntu do produkcji leśnej, o którym mowa w art. 3 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach – dalej u.l. w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego?

Pytanie dotyczy gruntu położonego w granicach miasta. Właściciel jest zainteresowany przekwalifikowaniem gruntu na inny użytek. Grunt Ls ma powierzchnię co najmniej 0,10 ha. Został na nim dokonany wyrąb drzew. Zdaniem właściciela drzewa uschły (teren podmokły) i zostały usunięte, a udatność odnowienia może okazać się niedostateczna. W terenie pozostała halizna usytuowana przy drodze asfaltowej z pełną infrastrukturą miejską. Las ma status lasu ochronnego. Brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. Studium przewiduje tereny zabudowy mieszkaniowej.

Co w kontekście ustawowej definicji lasu w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego decyduje o tym, że grunt jest przeznaczony do produkcji leśnej?

Czy są to np. zapisy u.l. odnoszące się do trwałości utrzymania lasu (art. 7- 9), wola właściciela, studium planistyczne, klasyfikacja gruntu zlecona przez właściciela lasu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX