W jakim momencie wykonawca powinien zaoferować materiały lub urządzenia równoważne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający korzystając z delegacji art. 99 ust. 5 n.p.z.p. opisał część materiałów budowlanych i urządzeń występujących w opisie przedmiotu zamówienia na roboty budowlane (dokumentacji projektowej) poprzez wskazanie znaków towarowych (wskazanie konkretnego produktu z przywołaniem jego cech technicznych i użytkowych, gdyż zamawiający nie mógł opisać przedmiotu zamówienia w inny wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób) jednocześnie dodając wyrazy "lub równoważny" oraz wskazując kryteria stosowane w celu oceny tej równoważności.

Czy wykonawca, który planuje wbudować inny od tego opisanego w dokumentacji projektowej, ale równoważny w opinii wykonawcy materiał lub urządzenie i taki też materiał lub urządzenie przyjmuje w swojej ofercie cenowej, zobligowany jest w ofercie: a) każdorazowo zasygnalizować w ofercie fakt przyjęcia do oferty innego od tego "wzorcowego" z dokumentacji projektowej materiału lub urządzenia, b) dla każdego z tych materiałów lub urządzeń załączyć do oferty przedmiotowe środki dowodowe wykazujące równoważność z produktem "wzorcowym"?

Czy jeśli zamawiający badając ofertę uzna, że choć jeden z materiałów równoważnych nie spełnia kryteriów równoważności, to taką ofertę musi odrzucić?

Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej?

Czy przedstawiony sposób postępowania jest prawidłowy i czy może zgłaszanie propozycji równoważnych materiałów lub urządzeń powinno się odbywać dopiero na etapie realizacji robót budowlanych poprzez bardzo często stosowaną praktykę przedstawiania inspektorowi nadzoru do akceptacji już konkretnych z nazwy i rodzaju materiałów, które inspektor jako przedstawiciel zamawiającego ocenia pod względem zgodności z wymaganiami dokumentacji projektowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX