W jakiej wielkości udziału powinna zostać naliczona renta planistyczna w przypadku podziału małżeńskiego majątku wspólnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 3 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego - renta planistyczna. Małżonkowie zawarli notarialnie umowę o podział majątku wspólnego, przedmiotem umowy były działki, które stanowiły ustawową wspólność małżeńską, a na skutek uchwalenia nowego planu miejscowego zmieniły swoje przeznaczenie z terenów bez prawa do zabudowy na tereny budowlane. Wszystkie nieruchomości zostały nabyte przez męża, z dopłatą pieniężną na rzecz żony. Zostało wszczęte postępowanie o ustalenie opłaty planistycznej, stroną tego postępowania jest strona zbywająca (żona). Jak wynika ze sporządzonych operatów szacunkowych, wartość zbytych działek wzrosła.

Ponieważ działki stanowiły ustawową wspólność małżeńską, to czy renta planistyczna dla strony postępowania ma zostać naliczona tylko w stosunku do 1/2 udziałów w prawie własności nieruchomości, czy renta planistyczna ma zostać naliczona w całości dla strony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX