W jakiej wartości wykazać faktury w deklaracji VAT-7 i VAT UE, skoro nie z winy odbiorcy niezachowane są terminy zawarte na fakturach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2020 r.

PYTANIE

Firma produkcyjna zakupuje od kontrahentów z krajów UE surowiec. Za wcześniejszą zapłatę dostawca udziela specjalnego skonta np. 2% wartości faktury.

Przykład: faktura wystawiona 14-02-2020, dostawa 17-02-2020, faktura wpłynęła do firmy 26-02-2020, najbliższy możliwy termin jej zapłaty to 28-02-2020 (27.02- operacje techniczne, przyjęcie na magazyn, akceptacja do zapłaty przez właściciela). Zdarza się również, że data faktury jest już zadana, a po tygodniu jest negocjowana cena i do naszej firmy faktury trafiają po dłuższym terminie niż wyznaczona data do skonta. Z tytułu obniżonej płatności kontrahenci nie rościli pretensji co do kwoty zapłaty.

W jakiej wartości wykazać faktury w deklaracji VAT-7 i VAT UE, skoro nie z winy odbiorcy niezachowane są terminy zawarte na fakturach?

Kontrahent tłumaczy, że nie ma technicznych możliwości zmiany daty jak data z dyspozycji. Teoretycznie, gdyby przyjąć że podatek należny wykazujemy w 100%, a naliczony z uwzględnieniem skonta, podatnik narażony jest na zapłatę różnicy pomiędzy tymi podatkami, a nie taką intencją była możliwość naliczenia i odliczenia podatku od WNT w jednej deklaracji VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX