W jakiej wartości rozliczać wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka opodatkowana jest CIT estońskim W transakcjach posługuje się kartą walutową w euro. Powoduje to sytuacje, w których kwota faktury i kwota zapłaty różni się od siebie walutą, np. faktura wystawiona jest w dolarach, a opłacona z konta euro. Spółka dokonuje przeliczenia na złote poprzez zastosowanie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury oraz z dnia poprzedzającego zaksięgowanie operacji na rachunku bankowym. Powstaje różnica w kwotach złotówek, która księgowana jest jako różnica kursowa.

Którą kwotę należy opodatkować CIT estońskim od wydatków niezwiązanych z działalnością (np. paragonów za paliwo) - kwotę w przeliczeniu na złote z paragonu/faktury czy kwotę, która wypłynęła z rachunku bankowego?

Do którego dnia miesiąca należy odprowadzić podatek w sytuacji, w której paragon za paliwo otrzymano 31 maja, ale bank zaksięgował transakcję na rachunku bankowym 2 czerwca?

Co w sytuacji, gdy paragon za paliwo został opłacony 31 maja przez pracownika z prywatnego konta, a spółka zwróciła mu wydatek 25 lipca - którą kwotę należy wtedy wziąć pod uwagę do opodatkowania (faktury, tę zapłaconą przez pracownika czy kwotę zwrotu dla pracownika) i z jaką datą zapłacić podatek, skoro na paragonie jest informacja, że zapłacono w dacie faktury, ale z konta spółki pieniądze wypłynęły dopiero 25 lipca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX