W jakiej sytuacji organ podatkowy może wystawić tytuł egzekucyjny na zaległość podatkową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Geliński Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ podatkowy w 2010 r. wydał decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości, która została skutecznie doręczona, podatnik nie odwołał się więc stała się prawomocna. Jednakże, w 2011 r. podatnik złożył ponownie informację podatkową deklarując inne podstawy opodatkowania za ten okres. Organ podatkowy wznowił postępowanie podatkowe, w wyniku którego wydał decyzję odmowną w sprawie uchylenia pierwotnej decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na 2010 r. Podatnik odwołał się od tej decyzji, SKO utrzymało ją w mocy, jednakże WSA uchyliło twierdząc, że organ podatkowy pierwszej instancji winien wszcząć a nie wznowić postępowanie w tej sprawie i na tym sprawa na razie stanęła. Problem tkwi w tym, że podatnik po dzień dzisiejszy nie zapłacił części tego podatku.

Czy zatem organ podatkowy ma prawo wystawić tytuł egzekucyjny na tą zaległość?

Decyzja ją określająca jest prawomocna, podatnik odwołał się od decyzji odmownej w sprawie uchylenia tejże decyzji, która to została uchylona przez sąd, a organ podatkowy winien teraz wszcząć postępowanie w tej sprawie i przeprowadzić je w prawidłowym trybie.

Jak liczyć bieg przedawnienia tej zaległości?

Czy możemy zatem ściągać ten podatek, czy musimy najpierw przeprowadzić to postępowanie ponownie i poczekać na rozwiązanie tej sprawy przez organ wyższego stopnia?

Do kiedy mamy czas?

Zaznaczę jeszcze, że sąd wydał również postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji SKO w przedmiocie odmowy uchylenia w całości decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2010 r. po wznowieniu postępowania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX