W jakiej sytuacji organ może odstąpić od naliczenia jednorazowej opłaty wynikającej ze wzrostu wartości nieruchomości na skutek zmiany planu miejscowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na skutek zmiany planu miejscowego nastąpił wzrost wartości nieruchomości. Przed zmianą planu nieruchomość przeznaczona była częściowo pod: przedszkole (1281 m2) i częściowo pod teren ujęcia wody z zielenią towarzyszącą bez prawa zabudowy kubaturowej (1.700 m2). Po zmianie planu nieruchomość w całości przeznaczona została pod tereny zabudowy mieszkaniowej. Współwłaściciele w udziale do 1/3 nieruchomości darowali swój udział synowi. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym posługuje się pojęciem "zbycie". Natomiast z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 grudnia 2009 r., II OPS 3/09 wynika, że nie jest dopuszczalne pobranie jednorazowej opłaty, gdy w grę wchodzi darowizna na rzecz osób bliskich.

Czy w tej sytuacji organ powinien odstąpić od naliczenia jednorazowej opłaty wynikającej z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX