W jakich sytuacjach pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi z przyczyn niedotyczących pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Latos - Miłkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownikowi X wręczono wypowiedzenie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (reorganizacja, redukcja zatrudnienia w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego, likwidacja stanowiska pracy pracownika X).

Pracownik X w spółce Y pełnił funkcję społecznego inspektora pracy (wybory SIP w tejże spółce Y miały miejsce 2 marca 2007 r.). Spółka Y w dniu 30 kwietnia 2011 r. została przejęta w trybie art. 231 przez spółkę Z, która aktualnie zatrudniała ww. pracownika X i która w dniu 26 czerwca 2014 r. wręczyła pracownikowi X wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W spółce Z ostatnie wybory SIP miały miejsce 23 września 2010 r. Wszyscy SIP w spółce Z otrzymują dodatek z tytułu pełnienia funkcji SIP. Pracownik X nigdy takiego dodatku w spółce Z nie otrzymywał. Nie istnieje w spółce Z dokument, na podstawie którego organizacje związkowe poinformowałyby pracodawcę spółki Z, że pracownik X również w spółce Z, po przejęciu pracowników pełni funkcję SIP. Pracownik X w wiek chroniony wchodzi od 24 października 2014 r., zakończenie okresu wypowiedzenia nastąpi w dniu 30 września 2014 r.

Czy zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca mógł wręczyć pracownikowi X wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX